sobota, 11 lutego 2012

Kolarstwo szosowe

Kolarstwo szosowe

Możemy bez cienia wątpliwości postawić tezę, że kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych. W obrębie tej dyscypliny wyróżniamy kilka jej „podtypów”. Jednym z nich jest kolarstwo szosowe.



Możemy bez cienia wątpliwości postawić tezę, że kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych. W obrębie tej dyscypliny wyróżniamy kilka jej „podtypów”. Jednym z nich jest kolarstwo szosowe.

Wyścigi szosowe można podzielić na:
1. Wyścigi wieloetapowe – odbywają się zawsze na ustalonej trasie i trwają do trzech dni. Każdego dnia odbywa się kolejny etap, jeżeli poszczególne etapy są krótsze, to jednego dnia mogą się odbyć dwa, następnie czasy osiągnięte przez zawodników na danym etapie konkursu są sumowane. Jak nietrudno się domyśleć, zwycięzcą zostaje ten uczestnik, który osiągnie najlepszy ogólny wynik..

Do najbardziej znanych, a zarazem cieszących się największym prestiżem i poważaniem, wyścigów wieloetapowych, należą: Tour de France rozgrywany od 1903r., Giro d’Italia od 1909r., Vuelta a Espana od 1935r.
Inne znane wyścigi wieloetapowe to: Tour de Suisse, Paris – Nice, Tirreno – Adriatico, Tour de Romandie, Criterium du Dauphine Libere, Vuelta Ciclista al Pais Vasco, Volta a Catalunya, Tour de la Region Wallonne, Tour de Pologne.

2. Wyścigi jednodniowe tzw. „klasyki” – przeprowadzane są w ciągu jednego dnia, a ich trasa prowadzi najczęściej z jednego miasta do innego, bądź wokół jakiegoś miasta czy regionu. Ze względów oczywistych są prostsze w organizacji, ale także i łatwiejsze do pokonania.
Do najważniejszych kolarskich klasyków należą: Paris – Roubaix, Milan – San Remo, Tour des Flandres, Fleche Wallonne, Liege – Bastogne – Liege, Tour de Lombardie, Gent – Wevelgem, Clasica San Sebastian, Amstel Gold Race, Paris – Tour.

3. Jazda na czas- zawodnicy muszą pokonać trasę, która może wynosić od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, w jak najkrótszym czasie. Każdy z uczestników startuje oddzielnie i ma oddzielnie mierzony czas przejazdu. Ta dyscyplina wymaga od kolarzy maksymalnego wysiłku na całej trasie. Wyścigi na czas mogą być rozgrywane indywidualnie lub drużynowo.

4. Kryteria – to wyścigi organizowane na zamkniętej okrężnej trasie. Na każdym okrążeniu lub na z góry wyznaczonych okrążeniach na finiszu zawodnicy zdobywają punktu za miejsca od pierwszego do trzeciego. Zwycięzcą zostaje ten kolarz, który po przejechaniu wszystkich okrążeń uzbiera największą liczbę punktów.





o Autorze


Katarzyna



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz