sobota, 11 lutego 2012

Narciarstwo - historia i współczesność

Narciarstwo - historia i współczesność

Historia narciarstwa sięga bardzo daleko, najstarsze śladu używania nart pochodzą sprzed 5000-3000 lat p.n.e.

Historia narciarstwa sięga bardzo daleko, najstarsze śladu używania nart pochodzą sprzed 5000-3000 lat p.n.e. Używano ich wtedy w celach myśliwskich, do poruszania się po śniegu w pogoni za zwierzyną. Narty powstały najprawdopodobniej w kilku miejscach równocześnie. W komplecie z nartami występował kij, który służył do kierowania i hamowania.



Pierwsze narty ze względu na to gdzie ich używano, podzielono na trzy typy. Południowy - były to narty krótkie, bez skórzanego podbicia, mające wyżłobienie na stopy. Nart tego typu używano od Uralu po południową Skandynawię. Model arktyczny występował na Syberii i w północnej Skandynawii. Narty te miały ostre zakończenia i były lekko podgięte. Obciągano je futrem, stopę przywiązywało się rzemionami. Ty północny występował jedynie w rejonie Finlandii. Narty miały nierówne długości i szerokości. Lewa narta z rowkiem była zazwyczaj dłuższa. Prawa była podbita skórą była to tzw. narta podbijająca.



Współcześnie używane dwa kije weszły do użytku dopiero w XVIII wieku. Dopiero w wieku XIX narty stały się także dyscypliną sportu. Pierwszy bieg narciarki odbył się w Norwegii w 1843 roku i miał dystans pięciu kilometrów. Kilka lat później zaczęto uprawiać slalom, skoki narciarskie oraz zjazdy. Pod koniec XIX wieku narty zyskały popularność na całym kontynencie dzięki norweskiemu badaczowi F. Nansenowi, zaś na początku XX wieku powstały pierwsze szkoły narciarskie.



Dzisiaj narciarstwo to sport uprawiany nie tylko przez sportowców. Każdej zimy rzesze narciarzy z różnych stron ściągają w góry, by dać się porwać białemu szaleństwu. Dlatego też niemal każdy portal sportowy przygotowuje specjalny serwis narciarski, w którym można znaleźć informacje zarówno na temat sprzętu, jak i techniki, a także sprawdzić aktualne warunki na stokach.





o Autorze

Sportomaniacy - informacje na temat sportu



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz