sobota, 11 lutego 2012

Wyczynowy sport po 40-stce?

Wyczynowy sport po 40-stce?

Większość konkurencji sportowych wymaga od zawodników dużej sprawności fizycznej. Ci nieraz swoje ciało wystawiają na ekstremalne przeciążenia, zupełnie obce dla zwykłych ludzi. Ale czy sportowiec jest wstanie to zrobić mając 40 lat i więcej?


Sportowcy kojarzą się nam z młodymi witalnymi ludźmi, którzy są niesamowicie sprawni fizyczne. Powszechnie się uważa, że uprawianie sportu na wysokim poziomie jest zarezerwowane dla osób poniżej 40 lat. Nawet gdy sportowiec ma już trzydzieści parę lat, to mówi się o takich „bardzo doświadczony”, „zaawansowanym wiekowo” lub zwyczajnie „mającym swoje lata”. Potwierdzają to zresztą fachowcy i specjaliści zajmujący się wydolnością organizmu ludzkiego. Oczywiście są dyscypliny, które nie wymagają bardzo wysokiej sprawności fizycznej, jak np. golf, gdzie w turniejach grają nawet klikudziesięcio latkowie. Ale czy możliwe jest uprawianie sportu, wymagającego dużej wydolności i sprawności fizycznej, mając na karku 40 lat i więcej? Odpowiedź brzmi tak!

Przedstawię klika przykładów, które zaprzeczają tezie, że sport zawodowy jest tylko dlaRoger Mila młodzieniaszków. Jednym z takich sportowców, jest reprezentujący piłkę nożną Roger Milla. Ten legendarny kameruński napastnik, w wieku 42 lat wystąpił na Mistrzostwach Świata w 1994 r. i strzelił tam gola. Warto też dodać, ze 4 lata wcześniej był jedną z większych gwiazd MŚ we Włoszech, zdobywając tam 4 gole!

Jeżeli chodzi o dyscyplinę sportową, która wymaga dużego wysiłku, a zawodnicy uprawiają ją na wysokim poziomie nawet w wieku 40 lat, to jest nią boks. W boksie było wielu pięściarzy, którzy zdobyli tytuł mistrzowski mając na karku 40 lat, a nawet więcej. Najsłynniejszym takim bokserem jest chyba George Foreman, który zdobył pas mistrzowski w wadze ciężkiej mając blisko 46 lat. Innym pięściarzem jest choćby wybitny czempion wagi średniej, i ciągle walczący na wysokim poziomie – Bernard Hopkins. Amerykanin w styczniu 2010 roku skończył 45 lat, a w 2011 roku został najstarszym mistrzem świata w historii zawodowego boksu.

Kolejnym przykładem będzie kobieta, a dokładnie słynna lekkoatletka - Merlene Ottey. Ta jamajska Merlene Otteysportsmenka ( pod koniec kariery przyjęła obywatelstwo Słowenii) jest jedną z najwybitniejszych biegaczek krótkodystansowych wszech czasów. Podczas swojej długoletniej kariery była wielokrotnie medalistką Mistrzostw Świata jak i Igrzysk Olimpijskich. Choć złota olimpijskiego nigdy nie zdobyła, to jest najstarszą medalistka tej imprezy wśród lekkoatletów. W biegu 4x100 zdobyła srebro, mając wówczas 40 lat i 5 miesięcy. Mało tego! W tak ciężkiej i wymagającej dyscyplinie, jaką są biegi sprinterskie wystąpiła również na Olimpiadzie 4 lata później, już w barwach Słowenii. Jest także rekordzistką w biegu weteranów po 50 roku życia, gdzie w 2010 r. uzyskała czas 11,95 s.

Zatem sport, nawet ten wyczynowy nie jest zarezerwowanych tylko i wyłącznie dla ludzi młodych. Jest wiele przypadków gdzie sportowcy swoje największe sukcesy osiągnęli, gdy większość w ich wieku myślała już o emeryturze. Zatem do dzieła, bo nigdy nie jest za późno!





o Autorze


Krzysztof Borowik



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz